Festiwal jest inicjatorem wielu bardzo popularnych projektów muzycznych, z których wiele realizowanych jest na terenie Ziemi Lubuskiej, we współpracy z lokalnymi samorządami i instytucjami kultury.
Projekt Muzyka w Raju 2020 w tym roku w specyficznej, wymuszonej przez pandemię formie stanie się nietypowym przeżyciem – Raj poza Rajem.
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli zaprasza na prezentację materiału:
- 9 sierpnia 2020 o godzinie 12:00 w zabytkowej Oborze z Chotkowa – Zagroda Kamienna – wstęp wolny,
- 23 sierpnia 2020 o godzinie 12:30 podczas wydarzenia Święto Miodu – wstęp na całość 8zł
Festiwal „Muzyka w Raju” odbywa się nieprzerwanie od roku 2003. W latach 2003 do 2018 jego koncerty odbywały się wyłącznie na terenie pocysterskiego zespołu klasztornego w Gościkowie-Paradyżu, a od roku 2019 także w innych ośrodkach Ziemi Lubuskiej.
Festiwal jest największym wydarzeniem w dziedzinie muzyki klasycznej w tej części Polski. Gromadzi czołowych wykonawców muzyki dawnej z Europy
i z innych kontynentów, przyciąga tysiące słuchaczy z Polski i z zagranicy, a transmisje i retransmisje radiowe docierają do milionów melomanów na całym świecie.
Ilość miejsc jest ograniczona
Obowiązują zgłoszenia – mailowe lub przez wiadomość na Facebooku Muzeum Etnograficznego w Ochli.
Od wielu lat festiwal dokumentuje wchodzące w jego skład wydarzenia w formie najwyższej jakości rejestracji dźwiękowych i filmowych. Materiały wykorzystywane były dotąd jedynie sporadycznie, przede wszystkim w działaniach promujących festiwal. Nowa sytuacja stworzyła okoliczności, w których materiały te, po wnikliwym opracowaniu i po profesjonalnych montażach, stały się nie tylko cennym zasobem archiwalnym, ale przede wszystkim atrakcyjną ofertą dla melomanów.
W oparciu o te zasoby organizatorzy postanowili zaproponować w okresie od 7 do 23 sierpnia internetową, a więc dostępną dla melomanów na całym świecie, wersję festiwalu, polegającą na codziennym streamingu premierowych filmów zarejestrowanych w czasie poprzednich edycji festiwalu w latach 2016, 2018 i 2019.
Jednocześnie organizatorzy postanowili zaproponować mieszkańcom Ziemi Lubuskiej oraz częściowo Wielkopolski oraz Dolnego Śląska możliwość obejrzenia filmów w czasie specjalnych projekcji orgaznizowanych we współpracy z lokalnymi parterami.
Festiwal przestanie być wydarzeniem jedynie wirtualnym, ale stanie się także zjawiskiem społecznym.
Mecenasem projektu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego Głównym Partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.
źródło: Materiały prasowe https://muzeumochla.pl/