Stowarzyszenie Lubuskie Trójmiasto zrzesza Zieloną Górę, Nową Sól oraz Sulechów, i jak wspólnie podkreślają samorządowcy – ma kluczowy wpływ na rozwój całego regionu.
Spotkanie samorządowców reprezentujących trzy współpracujące miasta z zarządem stowarzyszenia odbyło się po zakończeniu negocjacji dotyczących podziału środków unijnych dla państw członkowskich w ramach nowej perspektywy Unii Europejskiej. Do Polski ma trafić 160 mld euro.

Już teraz musimy przygotować się do tego, aby skutecznie sięgnąć po te pieniądze. Reaktywując Lubuskie Trójmiasto, znacznie poszerzamy teren i zakres naszych działań. Zielona Góra, Nowa Sól i Sulechów wspólnie z gminami, które wchodzą w skład Miejskiego Obszaru funkcjonalnego skupiają jedną czwartą mieszkańców Lubuskiego. Musimy zadbać o to, aby Lubuszanie z tej części województwa mieli dostęp do szybkiej kolei trójmiejskiej, sprawnego układu komunikacyjnego łączącego się z trasą S3 oraz mogli skorzystać z walorów rekreacyjnych i turystycznych – dodał prezydent Janusz Kubicki.
Prezydent Nowej Soli, Jacek Milewski zaznaczał, że „odmrożenie” Stowarzyszenia Lubuskie Trójmiasto, ma kluczowy wpływ na rozwój całego regionu. Musimy starać się o duże pieniądze nie tylko z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale także ze środków centralnych – zaznaczył.


Dla Sulechowa, reaktywacja Lubuskiego Trójmiasta, to możliwość rozwoju nie tylko w zakresie komunikacji, turystyki, czy rekreacji. Na terenie Sulechowa funkcjonuje filia Uniwersytetu Zielonogórskiego , działa także Centrum Energetyki Odnawialnej. Jak podkreślił burmistrz, mieszkańcy liczą także na budowę nowoczesnej i bezpiecznej sieci ścieżek rowerowych i współpracę w zakresie edukacji w szkołach branżowych. – Mamy wiele zadań i cech wspólnych, które musimy wykorzystać. Warto też włączyć w nasze działania powiaty. Liczę, że zmiany w strukturach Lubuskiego Trójmiasta, nie będą tylko kosmetyczne. Chodzi o przecież o rozwój regionu.


Wiceprezes stowarzyszenie Beata Kulczycka, zaznaczyła, że dołoży wszelkich starań, aby Lubuskie Trójmiasto było modelowym przykładem, na to jak realizować duże projekty w ramach współpracy samorządów w oparciu o Miejski Obszar Funkcjonalny.
Cele Lubuskiego Trójmiasta:
- rozbudowa węzłów drogowych,
- połączenie naszych miast ścieżkami rowerowymi,
- budowa szybkiej kolei trójmiejskiej,
- sieć nowoczesnych szpitali,
- świadczenie usług społecznych, edukacyjnych, kulturalnych oraz turystyki i sportu,
- zarządzanie gospodarką i infrastrukturą komunikacyjną,
- rozwój oświaty,
- wspólna promocja.

W planach są też: drugi etap obwodnicy południowej Zielonej Góry prowadzący do pełnego węzła S3 w Niedoradzu i dokończenie obwodnicy Nowej Soli. Partnerzy będą też zabiegać o spójną sieć ścieżek rowerowych, w szczególności o trasę z Zatonia, przez Niedoradz, do Otynia. Stowarzyszenie zadba także i szkolnictwo zawodowe – uzupełni też ofertę szkół branżowych w Zielonej Górze i Nowej Soli, która ma być powiązana z odpowiednimi kierunkami Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze i Sulechowie. Miasta zadbają także o ścisłą i niekonkurencyjną współpracę swoich szpitali
Źródło: Materiały prasowe zielona-gora.com