czwartek, 3 kwietnia, 2025
Strona głównaRozrywkaKanadyjskie i polskie sploty - plecionki dwóch kontynentów

Kanadyjskie i polskie sploty – plecionki dwóch kontynentów

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli zaprasza do udziału w wyjątkowym warsztacie, którego celem jest przedstawienie i zarazem skonfrontowanie rzemiosła plecionkarskiego.

Fot. www.lcpr.pl
Będziemy wspólnie tworzyć elementy dekoracyjne wyplatane w aranżacjach artystycznych oraz tradycyjne kosze wg. wzorów stosowanych w Polsce i w zasadzie całej Europie z naturalnej wikliny, a w drugiej części wykonywać będziemy kosz w stylu kanadyjskim.

I. Co będziemy tworzyć z wikliny?
1. Koszyczki wiklinowe dla najmłodszych – wersja mało wymagająca, obejmuje wyplatanie koszyczków na bazie gotowego szkieletu dedykowane dzieciom w wieku 6-12 lat.
Koszt udziału 39 zł/osoba, czas trwania warsztatu ok. 1- 1,5 godz.
2. Koszyczki wiklinowe dla młodzieży – wersja średnio wymagająca, obejmuje wyplatanie koszyczków na bazie gotowego dna, zadaniem uczestnika jest wyplecenie pozostałej części kosza w instruktażu. Dedykowane głównie młodzieży 13+.
Koszt udziału 59 zł/osoba, czas trwania 2-2,5 godz..
3. Kula dekoracyjna lub donica podwieszana – wariant średnio wymagający dedykowany młodzieży 13+, osobom dorosłym i seniorom. Oba elementy posiadają identyczną konstrukcję szkieletową, a wyplatanie polega na intuicyjnym przeciąganiu wikliny po obwodzie elementu. W tego typu pracach nie ma trudnych splotów.
Koszt udziału 79 zł/osoba, czas trwania warsztatu ok. 3-3,5 godz.
4. Kosz ogrodowy z pałąkiem – wariant najbardziej wymagający i jednocześnie najbardziej efektowny, dedykowany osobom dorosłym i seniorom. Praca przy tym elemencie będzie polegała na wykonaniu kosza od podstaw (od patyczka do koszyczka). Zostaną zastosowane różne sploty na poszczególnych etapach wyplatania.
Koszt udziału 129 zł/osoba, czas trwania warsztatu ok. 5 godzin.

II. Co będziemy tworzyć w ramach „Kanadyjskich splotów”?
1. Wykonamy okrągły kosz z uchwytem. Do wyplatania użyjemy naturalnych taśm pochodzenia drzewnego, będą to taśmy m.in. jesionu, sosny, dębu i olchy. Kosz będzie posiadał uchwyt jesionowy oraz stabilne zakończenie obręczami, które w końcowej fazie zostaną owinięte taśmą rattanową. Sploty tego typu charakteryzują się niską wagą i dużą wytrzymałością na obciążenia. Wyróżnia je również wysoka estetyka i nietuzinkowy design.
Koszt udziału 184 zł/osoba, czas trwania warsztatu ok.5 godz.

Kiedy? 2.08.2020 (niedziela) w ramach imprezy „Niedziela na Kamiennej” w godzinach 9:00 do 15:00
Gdzie? Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli

Organizatorzy ze swojej strony zapewniają wszelkie niezbędne narzędzia i materiały. 

PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

1,5% podatku dla Teatru EXIT!

Teatr EXIT to przestrzeń, w której spotykają się dwa światy – osoby z deficytami: cierpiące na czterokończynowe porażenie mózgowe, niewidome, niepełnosprawne intelektualnie oraz artyści...

Powstanie ponad sto miejskich mieszkań komunalnych!

Podpisano umowę na budowę czterech budynków wielorodzinnych przy ul. Suwalskiej na osiedlu Mazurskim (w sąsiedztwie Szosy Kisielińskiej). 104 lokale komunalne powstaną w ramach Społecznej...

Punkt Wsparcia Rodziny – Program „Moc na Rodzinę II !”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze, ul. Długa 13 realizuje zadanie publiczne w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu...

Pogoda

Zielona Góra
pochmurnie
13.3 ° C
13.3 °
13.3 °
38 %
1.3kmh
11 %
czw.
13 °
pt.
24 °
sob.
10 °
niedz.
7 °
pon.
8 °

Ostatnio komentowane

- Advertisment -