Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli zaprasza do udziału w wyjątkowym warsztacie, którego celem jest przedstawienie i zarazem skonfrontowanie rzemiosła plecionkarskiego.
Fot. www.lcpr.pl
Będziemy wspólnie tworzyć elementy dekoracyjne wyplatane w aranżacjach artystycznych oraz tradycyjne kosze wg. wzorów stosowanych w Polsce i w zasadzie całej Europie z naturalnej wikliny, a w drugiej części wykonywać będziemy kosz w stylu kanadyjskim.
I. Co będziemy tworzyć z wikliny?
1. Koszyczki wiklinowe dla najmłodszych – wersja mało wymagająca, obejmuje wyplatanie koszyczków na bazie gotowego szkieletu dedykowane dzieciom w wieku 6-12 lat.
Koszt udziału 39 zł/osoba, czas trwania warsztatu ok. 1- 1,5 godz.
2. Koszyczki wiklinowe dla młodzieży – wersja średnio wymagająca, obejmuje wyplatanie koszyczków na bazie gotowego dna, zadaniem uczestnika jest wyplecenie pozostałej części kosza w instruktażu. Dedykowane głównie młodzieży 13+.
Koszt udziału 59 zł/osoba, czas trwania 2-2,5 godz..
3. Kula dekoracyjna lub donica podwieszana – wariant średnio wymagający dedykowany młodzieży 13+, osobom dorosłym i seniorom. Oba elementy posiadają identyczną konstrukcję szkieletową, a wyplatanie polega na intuicyjnym przeciąganiu wikliny po obwodzie elementu. W tego typu pracach nie ma trudnych splotów.
Koszt udziału 79 zł/osoba, czas trwania warsztatu ok. 3-3,5 godz.
4. Kosz ogrodowy z pałąkiem – wariant najbardziej wymagający i jednocześnie najbardziej efektowny, dedykowany osobom dorosłym i seniorom. Praca przy tym elemencie będzie polegała na wykonaniu kosza od podstaw (od patyczka do koszyczka). Zostaną zastosowane różne sploty na poszczególnych etapach wyplatania.
Koszt udziału 129 zł/osoba, czas trwania warsztatu ok. 5 godzin.
II. Co będziemy tworzyć w ramach „Kanadyjskich splotów”?
1. Wykonamy okrągły kosz z uchwytem. Do wyplatania użyjemy naturalnych taśm pochodzenia drzewnego, będą to taśmy m.in. jesionu, sosny, dębu i olchy. Kosz będzie posiadał uchwyt jesionowy oraz stabilne zakończenie obręczami, które w końcowej fazie zostaną owinięte taśmą rattanową. Sploty tego typu charakteryzują się niską wagą i dużą wytrzymałością na obciążenia. Wyróżnia je również wysoka estetyka i nietuzinkowy design.
Koszt udziału 184 zł/osoba, czas trwania warsztatu ok.5 godz.
Kiedy? 2.08.2020 (niedziela) w ramach imprezy „Niedziela na Kamiennej” w godzinach 9:00 do 15:00
Gdzie? Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli
Organizatorzy ze swojej strony zapewniają wszelkie niezbędne narzędzia i materiały.