W najbliższy piątek Fundacja ADRA Polska otworzy w Zielonej Górze Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC). Placówka ta zapewni kompleksowe, eksperckie wsparcie mające na celu integrację przymusowych migrantów z Ukrainy z polskim społeczeństwem. Uroczyste otwarcie odbędzie się 18 listopada o godz. 14.00 w budynku Centrum przy ulicy Sikorskiego 4, wejście od ulicy Licealnej, na parterze. Uroczystość będzie połączona z briefingiem prasowym.
CIC w Zielonej Górze to już czwarte Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców w naszym kraju otwarte przez Fundację ADRA Polska dzięki współfinansowaniu organizacji CARE. Od kilku miesięcy prężnie działają już Centra w Lublinie, Warszawie, Bydgoszczy, a niedługo swoją działalność rozpocznie również CIC w Katowicach.
Nowo otwarta placówka zapewni przede wszystkim możliwość nauki języka polskiego, wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe oraz opiekę nad dziećmi, by rodzice w tym czasie mogli skorzystać z usług Centrum lub swobodnie poszukiwać pracy, realizować swoje aktywności zawodowe, a także załatwić sprawy urzędowe. Beneficjenci będą mogli otrzymać również paczki z żywnością i artykułami higienicznymi.
– Kompleksowe wsparcie w integracji oraz włączanie przymusowych migrantów z Ukrainy do polskiego społeczeństwa to obecnie jedno z naszych głównych wyzwań – podkreśla dr Piotr Nowacki Prezes Fundacji ADRA Polska i dodaje: – Włączanie i integracja to drugie etap pomocy, zaraz po zapewnieniu podstawowych potrzeb uchodźcom, takich jak bezpieczne schronienie, żywność i artykuły pierwszej potrzeby. Ten drugi etap pomocy jest równie ważny, ponieważ ma ogromny wpływ na poczucie godności drugiego człowieka. Pomóc w usamodzielnieniu się, w zbudowaniu swojego życia w Polsce, aby uchodźcy czuli się równoprawnymi członkami polskiego społeczeństwa – to główny cel naszych działań.
Zajęcia z języka polskiego odbywać się będą dwa razy w tygodniu po 2 godziny, w grupach 12-osobowych. Zajęcia skupiać się będą przede wszystkim na nauce języka polskiego w formie konwersacji, by umożliwić uchodźcom porozumiewanie się w urzędach, bankach, sklepach oraz z potencjalnymi pracodawcami. W planach jest również uruchomienie kursów weekendowych, w których będą mogły uczestniczyć osoby pracujące zawodowo w ciągu tygodnia.
W Centrum odbywać się będą także konsultacje w zakresie doradztwa zawodowego, prowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę oraz tzw. doradztwo medyczne, które skupi się na informowaniu beneficjentów o możliwości podjęcia leczenia i rehabilitacji na terenie województwa lubuskiego.
Pomoc psychologiczna realizowana będzie przez doświadczoną Panią psycholog ze znajomością języka rosyjskiego, ukraińskiego i angielskiego, by ułatwić wymagającą komunikację w tak ważnym temacie, jakim jest sfera psychiczna człowieka. Każdy z naszych beneficjentów otrzyma również możliwość kontynuacji spotkań w formie online. Do dyspozycji osób potrzebujących dostępne będą nasze doświadczone psycholożki z portalu helpukraine.giveandgethelp.com, które dyżurują zarówno pod telefonem, jak i na czacie internetowym.
Na terenie CIC Zielona Góra odbywać się będą zajęcia plastyczne i z języka angielskiego skierowane do ukraińskich dzieci, a także nie zabraknie spotkań integracyjnych dla osób dorosłych, studentów i najmłodszych.
Ciekawym elementem w programie działań CIC będą również integracyjne zajęcia w formie relaksacji i adaptacji do polskiej rzeczywistości, które są szczególnie ważne dla osób dotkniętych stresem i traumą wojenną.
Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców w Zielonej Górze powstało dzięki wsparciu od organizacji CARE.
Dane kontaktowe:
Dorota Kasprzyszak Koordynator Centrum Integracyjnego dla Cudzoziemców w Zielonej Górze, Fundacja ADRA Polska, 535 565 757 zielonagora@adra.pl
Strona www: https://www.adra.pl/pomoc-dla-ukrainy/centra-integracyjne-dla-cudzoziemcow/cic-zielona-gora/
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – czwartek: 8.15 – 16.15.
Piątek – dzień bez beneficjenta
Fundacja ADRA Polska powstała w 2009 roku – dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. Międzynarodowy charakter organizacji pozwala jej działać szybko i efektywnie. Fundacja od pierwszego dnia wojny w Ukrainie wspiera ofiary, organizując transporty humanitarne i ewakuacje. Fundacja ADRA Polska przy wsparciu organizacji CARE prowadzi także 43 punkty pomocy uchodźcom z Ukrainy zlokalizowane w całej Polsce i tworzy Centra Integracyjne dla Cudzoziemców. Dodatkowo ADRA prowadzi HelpUkraine.GiveAndGetHelp.com – platformę z telefonem wsparcia oraz całodobowym czatem, oferującą pomoc psychologiczną i informacyjną.
Więcej informacji na stronie: www.adra.pl
Kontakt dla mediów:
Katarzyna Matysik
Tel. 730 799 518
kmatysik@adra.pl